W stanach nagłych/zagrożenia życia zgłoś się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) lub w sytuacjach tego wymagających zadzwońnanumer ratunkowy 999 lub 112
Jak najszybciej przygotuj i podaj czynnik – dawka w stanach nagłych jest określona w Karcie postępowania chorego. Przygotuj Kartę Postępowania wydaną przez Ośrodek Leczenia Hemofilii (ew. Kartę Chorego lub Książeczkę Leczenia Domowego).Jeśli nie potrafisz, czynnik może podać ratownik medyczny lub pielęgniarka. Dopilnuj jak najszybszego podania czynnika krzepnięcia! Dopilnuj, aby z chorym zabrano także zapas czynnika.
Jeśli chory trafi/trafił do szpitala, w którym nie ma depozytu czynnika krzepnięcia, dostarcz jak najszybciej czynnik z zapasu domowego.
Jeśli podano czynnik przed kontaktem z ratownikiem / lekarzem – nie zapomnij poinformować o tym fakcie, podając nazwę i dawkę leku.
Podpowiedz, że ważne informacje można znaleźć na stronie RCKiK w Zielonej Górze.
UWAGA!
Każda zwłoka np. w celu wykonania badań diagnostycznych zwiększa ilość wynaczynionej krwi i stanowi stan zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Nie jest błędem podanie czynnika krzepnięcia przy podejrzeniu stanu naglącego, który w toku dalszej diagnostyki wykluczymy, ale błędem jest każde opóźnienie wyrównania krzepnięcia w stanach nagłych.
W razie problemów z uzyskaniem odpowiedniej pomocy, podpowiedz lekarzowi o stronie internetowej RCKiK w Zielonej Górze oraz całodobowych numerach konsultacyjnych w nagłych stanach.